Mydło w kostce czy żel pod prysznic? Co jest skuteczniejsze i zdrowsze dla naszej skóry?

Codzienna pielęgnacja naszej skóry to podstawa, jednak pamiętajmy, jaką funkcję powinna spełniać, czyli oczyszczanie skóry bez jej wysuszania.

Dawniej do higieny stosowano najprostsze produkty, czego jednym z przykładów jest szare mydło. W dzisiejszych czasach na półkach sklepów mamy duży wybór płynów do kąpieli, żeli pod prysznic, pianek do mycia. Wydawać by się mogło, że większość z nas zapomniała już o mydłach w kostce… Jednak pandemia koronawirusa przypomniała o konieczności dokładnego mycia rąk i wiele osób na nowo odkrywa mydła w kostce.

Czy mydła wysuszają skórę?

To jeden z często powtarzanych mitów. Wszystko jednak zależy od tego, jakie mydło wybierzemy, a dokładniej, jakie jest jego pH. Prawdą jest, że skóra po umyciu mydłem naturalnym, jest bardziej napięta, a przez osoby z bardzo suchą cerą, odczuwalne jako niekomfortowe ściągnięcie. Wynika to z ph naturalnego mydła (ok.7,5-10) lekko wyższego niż pH naszej skóry (ok. 5,5). Jednak mydło nie zmienia struktury skóry właściwej, a jedynie zmienia się naskórek, czyli warstwa wierzchnia skóry. Zatem to chwilowe podwyższenie pH skóry po umyciu naturalnym mydłem, skutkować będzie odczuciem napięcia mylącego z wysuszeniem skóry. Mydło, które wysuszy naszą skórę, musi posiadać wysokie, zasadowe pH, dużo wyższe niż pH naszej skóry.  

Na szczęście na rynku znajdziemy coraz więcej tych naturalnych mydeł, które posiadają właściwości nawilżające. Przykładem są naturalne mydła Naturelia, stworzone na bazie oliwy z oliwek, bez żadnych substancji chemicznych oraz tłuszczów zwierzęcych, które głęboko nawilżają i odżywiają skórę. Mydła w kostce Naturelia, pozbawione są sztucznych barwników, parabenów, oleju mineralnego, wazeliny, glikolu propylenowego, ftalanów, etanolaminy! Dodatkowo ich wielkim atutem jest brak plastikowego opakowania. Nawet osoby z problemami skórnymi: łuszczycą, egzemą, mogą bezpiecznie stosować naturalne mydła w kostce Naturelia.

Czy mydła mogą być stosowane przez dzieci?

Jak najbardziej! Mydło o dobrym składzie, posiada również bardzo dobre właściwości myjące. Należy jednak pamiętać, że skóra dziecka jest delikatniejsza i bardziej wrażliwa, niż u dorosłego. Zatem wybór mydła musi być jeszcze bardziej świadomy. Mydełka dla dzieci nie muszą być wyłącznie w formie kostki, która może wyślizgiwać się w czasie kąpieli z mokrych rączek. Obecnie dostępne są również praktyczniejsze w użyciu mydła w płynie wyposażone w pompkę, która aplikuje odpowiednią ilość mydła na dłoń dziecka lub myjkę. Najważniejszą jednak rzeczą jest wybranie takiego produktu, które nie tylko umyje delikatną skórę maluszka, ale jednocześnie ją odżywi i wesprze naturalną barierę ochronną skóry.

Uwaga! Unikaj w składzie kosmetyków dla dzieci i SLS (Sodium Laureth Sulfate) - to składnik, który doskonale się pieni i zapewni bardzo dokładne mycie, ale jest przy tym silnie wysuszający! 

Co lepsze? Mydło w kostce niż mydło w płynie?

Mydło w kostce jest jednym z praktyczniejszych pomysłów, ponieważ łatwo się pieni pod bieżącą wodą, pozwalając na równomierne namydlenie ciała. Jednak dla wielu osób, mydła w kostce są niehigieniczne, ponieważ nieestetycznie się rozmiękczają. Zatem pamiętaj - przechowuj mydło w mydelniczce, która umożliwi jemu swobodnie odcieknąć i przeschnąć. Najważniejsze to jednak czytanie etykiety mydła!

Żele pod prysznic

Dłuższy skład oraz więcej dodatków w żelu pod prysznic nie oznacza, że produkt lepiej służy Twojej skórze. Wręcz odwrotnie, wśród długiego składu często kryją się składniki podrażniające skórę lub szkodliwe, na przykład parabeny czy inne detergenty. Niestety, bardzo często w żelach można spotkać związki, które służą również do produkcji płynów do naczyń

Żele pod prysznic z reguły nie mają również tak silnych właściwości myjących jak mydła w kostce, więc można powiedzieć, że pielęgnują naszą skórę tylko z wierzchu.

Żele posiadają również zalety. Jedną z ważniejszych zalet żeli pod prysznic jest to, że większość z nich posiada pH zbliżone do pH naszej skóry. To dlatego prysznic z użyciem żelu jest dla nas taki relaksujący, nie mamy po nim uczucia suchej skóry. Łatwa aplikacja żelu daj możliwość korzystania z różnych masażerów, rękawic, gąbek i szczotek. Największym plusem żelu pod prysznic jest to, że są delikatne oraz nie naruszają flory bakteryjnej.

Jednak żele pod prysznic mogą być dobre i słabe, za co jest odpowiedzialny ich skład.  Jednak wybierając  produkt o naturalnym składzie, który posiada na przykład oliwę z oliwek, olej arganowy lub inne dobre składniki, możemy być pewni, że nie podrażni on naszej skóry.

W takim razie co jest lepsze, mydło w kostce czy żel w płynie?

Wszystko zależy od tego jaki skład ma dany produkt. Niezależnie, czy wybieramy żel czy mydło, przede wszystkim musimy czytać ich skład. Wciąż zdarza się tak, że bardziej przykuwa nasz wzrok opakowanie oraz etykieta, a nie składniki zawarte w produkcie. A to one są tak naprawdę odpowiadają za jakość produktu i wpływają na zdrowie i nawilżenie skóry. Warto zatem przy kupnie produktu do mycia kierować się świadomym wyborem w oparciu o składniki produktu a nie marketingiem czy zapachem!

Podsumowanie

Każdy kosmetyk posiada swoje plusy i minusy. Najważniejsze to mieć wybór. Ty sam zdecyduj, czym chcesz myć swoją skórę. Pamiętaj jednak o tym, aby kosmetyk myjący był bezpieczny dla skóry oraz posiadał właściwości nawilżające. Musisz przede wszystkim przeanalizować potrzeby skóry i skład produktu.

Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota January February March April May June July August September October November December