Równowaga PEH w pielęgnacji skóry i włosów

Równowaga PEH w pielęgnacji skóry i włosów

Każdy, komu na sercu leży utrzymywanie włosów i skóry w dobrej kondycji powinien zapoznać się z pojęciem równowagi PEH. Utrzymywanie jej jest kluczowe dla uzyskania zdrowych, lśniących włosów oraz sprężystej, zdrowo wyglądającej skóry. Czym jest równowaga PEH I jakie kosmetyki wybierać, aby utrzymywać ją w ryzach?

Równowaga PEH w pielęgnacji skóry i włosów - co oznacza?

W pielęgnacji skóry i włosów bardzo ważne jest, aby zachować równowagę między dostarczaniem im substancji nawilżających, natłuszczających oraz budujących. Nawilżające są humektanty, natłuszczające emolienty, a budujące proteiny. Kupując kosmetyki naturalne w sklepie, powinniśmy zwrócić uwagę na to, aby w naszym domowym zaopatrzeniu był specyfiki wysycone tymi trzema rodzajami substancji po równo. Po zgromadzeniu odpowiednich produktów, należy też nauczyć się odpowiednio je dawkować, w zależności od potrzeb, jakie aktualnie przejawia nasza skóra lub włosy. Jak nauczyć się rozpoznawać odpowiedni moment na konkretny kosmetyk?

Proteiny w kosmetykach

Proteiny dodają włosom objętości, a aplikowane na skórę w kosmetykach, wyraźnie ją napinają. Mają działanie odbudowujące: zarówno na uszkodzone mostki siarczkowe we włosach, jak i naruszone komórki naskórka. Naturalne odżywki do włosów o dużej zawartości protein działają w dłuższej perspektywie tak jak fryzjerskie zabiegi keratynowe. Jeśli jednak dostarczymy sobie zbyt dużo protein, nasza skóra zacznie być szorstka i sucha, a włosy nieco sztywne. Niestety, proteiny bardzo łatwo przedawkować, dlatego należy zachować czujność. Na zbyt dużą dawkę protein bardzo dobrze podziała podanie kosmetyków emolientowych.

Emolienty na skórę i włosy

Kosmetyki z emolientami (np. naturalny szampon do włosów z oliwą z oliwek, która jest jednym z najlepszych emolientów) tworzą na włosach ochronny film o tłustej strukturze. Taka ochrona zabezpiecza wnętrze włosa przed wyparowaniem z niego wody, a także chroni strukturę włosa przed uszkodzeniami mechanicznymi i termicznymi. Podobnie dzieje się ze skórą. Naturalny balsam do ciała emolientowy zabezpiecza w jej wnętrzu substancje odżywcze, zamyka wodę oraz dodaje skórze blasku. Na naturalne kosmetyki emolientowe powinniśmy zwrócić szczególną uwagę zimą, gdy jesteśmy narażeni na przesuszenie i przemrożenie warstwy ochronnej włosów oraz skóry, a także latem, gdy zagraża nam palące słońce. Naturalne emolienty w kosmetykach, to również, po wspomnianej oliwie z oliwek, masło shea, a także olej arganowy czy lanolina.

Humektanty w pielęgnacji

Humektanty to substancje, które mają zdolność wiązania wody w strukturze skóry i włosów. Włosy dobrze nawilżone od środka humektantami to włosy sprężyste i elastyczne. To właśnie kosmetykom wysyconym humektantami zawdzięczamy brak rozdwajających się końcówek na włosach oraz zlikwidowanie problemów z suchą skórą. Aby humektanty ukazały wszystkie swoje właściwości pielęgnacyjne, konieczne jest równoważenie ich emolientami, zamykającymi związaną wodę w strukturze włosa lub skóry. Emolienty wytworzą otoczkę zabezpieczającą przed utratą wody, humektanty natomiast tę wodę zwiążą. Całości dopełniają proteiny, które są budulcem.

Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota January February March April May June July August September October November December