Alkohol w kosmetykach – jaką rolę pełni?

Alkohol w kosmetykach – jaką rolę pełni?

Powszechnie panuje opinia o szkodliwości alkoholu zawartego w kosmetykach. Uważa się, że odpowiada on za przesuszenie skóry oraz przyspieszenie powstawania zmarszczek. Jest to jednak zbyt duże uogólnienie. Pod nazwą „alkohol” kryje się bowiem cała grupa związków chemicznych o różnorodnym działaniu, zarówno pozytywnym jak i negatywnym. W zależności od typu alkoholu zawierający go produkt może wykazywać bardzo korzystne działanie na skórę. Zanim więc z góry zrezygnujemy ze stosowania kosmetyku tylko dlatego, że w jego składzie znajduje się alkohol, w pierwszej kolejności sprawdźmy, z jakim składnikiem mamy do czynienia.

Jak oznaczony jest alkohol w kosmetykach?

W kosmetykach, również tych naturalnych najczęściej spotykany jest alkohol etylowy. Na liście INCI oznaczony jest jako:

 • Alcohol,
 • Ethanol
 • lub Ethyl Alcohol.

Jest to substancja bezpieczna i dopuszczona do użytku nawet w certyfikowanych, naturalnych produktach. W odpowiednim stężeniu wykazuje działanie pozytywne, polegające na:

 • odtłuszczaniu skóry,
 • wspomaganiu wnikania w głąb naskórka składników aktywnych.

Ważne, aby jego ilość w danym preparacie nie przekraczała 5% zawartości. Przy zbyt dużym stężeniu może powodować podrażnienie oraz wysuszać skórę.

Innymi rodzajami alkoholi o korzystnym wpływie na naszą skórę są m.in.:

 1. Gliceryna – znajdziemy ją pod nazwą Glycerin. Podobnie jak alkohol etylowy wspomaga przenikanie składników aktywnych w głąb skóry.
 2. Mentol – używany jako składnik antybakteryjny i odświeżający. Oznaczany nazwą Menthol. Pozyskiwany z mięty pieprzowej cechuje się charakterystycznym, świeżym zapachem.
 3. Alkohol stearylowy – pełni rolę emolientu, chroniąc skórę przed wysuszeniem. W kosmetykach występuje jako Stearyl Alcohol.
 4. Alkohol fenyloetanowy – inaczej Phenethyl Alcohol. Stosowany jest jako konserwant i składnik odpowiedzialny za zapach. Jest bezpieczny dla alergików.
 5. Alkohol cynamylowy – inaczej określany jako cynamonowy, używany w celu perfumowania kosmetyku. Jego stężenie musi być bardzo niewielkie, w przeciwnym wypadku może powodować reakcje alergiczne. Oznaczany jako Cinnamyl alcohol.
 6. Alkohol benzylowy – bezpieczny dla skóry w stężeniach nieprzekraczających 1%. Znajdziesz go pod nazwą Benzyl alcohol. Konserwuje i nadaje zapach produktom kosmetycznym.
 7. Alkohol cetylowy – popularny również w kosmetykach naturalnych. W pełni bezpieczny dla skóry, nie powoduje alergii. Jest emolientem, odpowiada za utrzymanie nawilżenia i elastyczność skóry. Oznaczany jako Cetearyl alcohol.

Wśród alkoholi możemy wyróżnić jednak niewielką grupę substancji o raczej szkodliwych właściwościach:

 1. Izopropanol – czyli Isopropyl alcohol. Jest to jeden z niewielu składników, którego powinniśmy unikać. Jest mocno alergizujący i podrażniający. Stosowany w celu konserwacji produktów.
 2. Alkohol denat – kolejny z niewielkiej grupy szkodliwych alkoholi. Należy do alkoholi etylowych, jednak zawiera również inne, niekorzystne dla zdrowia związki. Powoduje podrażnienie, przesuszenie i pogorszenie stanu skóry. W składzie kosmetyków występuje pod nazwą Alcohol denat.

Dlaczego w kosmetykach jest alkohol?

W zależności od konkretnego typu związku, alkohol w kosmetykach pełni różnorodne role. Najczęściej odpowiedzialny jest za:

 • konserwację produktu,
 • stabilizację konsystencji kosmetyku,
 • zapach,
 • wzmocnienie procesu wnikania składników aktywnych w głąb skóry,
 • nawilżenie lub utrzymanie nawilżenia skóry jako emolient.

Wybierając kosmetyki do codziennej pielęgnacji zawsze zwracajmy baczną uwagę na ich skład. Pomoże nam w tym lista INCI obecna na opakowaniu każdego preparatu kosmetycznego. Jeśli nasza skóra jest wyjątkowo wrażliwa, naczynkowa, trądzikowa lub boryka się z innymi problemami, stosujmy kosmetyki o działaniu kojącym, z delikatnym składem. Unikajmy produktów zawierających prawdziwie złe alkohole – wystrzegajmy się preparatów w których składzie najdziemy Alkohol denat lub Izopropanol. Każda inna substancja należąca do grupy alkoholi z dużym prawdopodobieństwem nie wpłynie negatywnie na stan naszej skóry. Wręcz przeciwnie, alkohol w kosmetykach naturalnych również jest składnikiem pielęgnującym lub wspomagającym absorpcję innych elementów.

Alkohol benzylowy w kosmetykach

Jak już wspomnieliśmy, jest to bezpieczny rodzaj alkoholu. Chętnie stosowany przez producentów kosmetyków, również tych naturalnych. Odpowiada przede wszystkim za konserwację produktu. Dzięki jego zawartości nasz kosmetyk jest wolny od bakterii i innych mikroorganizmów. Alkohol benzylowy dodatkowo chroni produkt przed bakteriami docierającymi do niego podczas użytkowania. Dzięki temu możemy mieć pewność, że nawet w wilgotnym środowisku, jakim jest kabina prysznicowa, w używanym przez nas produkcie nie rozwiną się kolonie niebezpiecznych mikroorganizmów. Przykładem jest nasz szampon naturalny niepodrażniający skóry, w którego składzie substancja ta występuje na końcu listy INCI.

Alkohol cetylowy w kosmetykach

Ten typ alkoholu także jest składnikiem całkowicie bezpiecznym i nie wywołującym podrażnień. Stosowany w roli emolientu odpowiada za ochronę naskórka. Pomaga w utrzymaniu prawidłowego poziomu nawodnienia skóry. Dodatkowo pozytywnie wpływa na konsystencję produktu i jego aplikację na skórę. Dostępny w naszym sklepie balsam do ciała bez alkoholu negatywnie wpływającego na ciało w swoim składzie zawiera m.in. alkohol cetylowy. Dzięki jego zawartości konsystencja jest aksamitnie kremowa a balsam łatwo rozprowadza się na skórze i chroni ją przez cały dzień. Dodatkowo wygładza powierzchnię ciała, wpływa na miękkość i jędrność skóry.

Alkohol denat w kosmetykach

Jest to jeden z typów alkoholi cieszących się złą sławą. Jest agresywny w działaniu, przez co często powoduje przesuszenie, podrażnienie i irytację skóry. Zastosowany w kosmetykach wykazuje działanie konserwujące i antybakteryjne. Uniemożliwia rozwój szkodliwych mikroorganizmów wewnątrz produktu. Nie zawsze jego stosowanie powoduje negatywne skutki. Warto mieć na uwadze, że wysoka zawartość tego składnika może jednak przyczynić się do zaczerwienienia, mrowienia skóry i uczucia ściągnięcia.

Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota January February March April May June July August September October November December