Czy antyperspirant może być szkodliwy?
Czy antyperspirant może być szkodliwy?
Odpowiedź na to pytanie brzmi – tak. Zależy to przede wszystkim od tego, jakie składniki zawiera nasz dezodorant. Należy wystrzegać się głównie antyperspirantów z dużą zawartością soli glinu (aluminium). Używane kilkukrotnie w ciągu dnia, zwiększają ryzyko zachorowania na raka piersi u młodych kobiet. Podejrzenia dotyczące potencjalnej rakotwórczości tego składnika antyperspirantów pojawiły się zaledwie kilkanaście lat temu, gdy używane środki łagodzące nieprzyjemny zapach skóry były w powszechnym użyciu od długiego czasu. Już wtedy odkryto, że nagromadzenie małocząsteczkowego aluminium w tkance myszy prowadzi do rozwoju guza piersi. Badań tych ówcześnie nie potwierdzono na ludziach.
Niepokojące badania na temat szkodliwości aluminium zawartego w antyperspirantach
Dopiero austriaccy naukowcy dowiedli na dużej grupie badawczej, że ryzyko rozwoju raka piersi u młodych kobiet używających antyperspirantu z aluminium jest trzykrotnie wyższe niż u kobiet, które nie mają kontaktu z tym składnikiem w używanych przez siebie antyperspirantach. Mimo, że powszechnie nie uznano wyników badań i nie wycofano z użycia dezodorantów zawierających aluminium, należy podchodzić z dużą rezerwą do wszelkich podejrzanych substancji, z którymi mamy bliski kontakt. Szukajmy bezpiecznych kosmetyków o sprawdzonym, krótkim składzie. Dezodorant naturalny lub naturalne antyperspiranty (np. ałun w sztyfcie) zdają się bardziej rozsądnym wyborem, gdy nie chcemy całkowicie zrezygnować z tego typu kosmetyków, a jednocześnie gdy mamy wątpliwości odnośnie zawartych w nich składników.
Czy ałun jest szkodliwy?
Krystaliczny ałun działa tak skutecznie jak każdy inny antyperspirant, po który zazwyczaj sięgamy na co dzień. Jest to naturalny produkt jednoskładnikowy. Składa się z wielkocząsteczkowego aluminium, które nie przenika do naszego organizmu. Pozostaje na powierzchni skóry i zostaje usunięte wraz z myciem ciała. Jest bezpiecznym rozwiązaniem, nie wpływa na stan naszego ciała i nie wprowadza w nim trwałych zmian. Działa tymczasowo, ograniczając ilość wydzielanego potu. Można aplikować go pod pachy, na dłonie, stopy, w zgięcia łokci i w okolice piersi. Ałun neutralizuje nieprzyjemne zapachy, pozostawia po sobie przyjemną świeżość i zmniejsza dyskomfort.
Antyperspirant naturalny – komu polecany?
Antyperspiranty naturalne są szczególnie wartościowe dla osób, które cierpią na alergie skórne lub zmagają się z problemem atopowego zapalenia skóry lub łojotokowego zapalenia skóry. Sprawdzą się również dla alergików. Są jednoskładnikowe, stanowią esencję kosmetycznego minimalizmu. Nie zawierają uczulających parabenów, toksycznego glikolu propylenowego oraz triclosanu. Nie zakłócają naturalnego usuwania toksyn z organizmu przez skórę, nie powodują też przegrzewania się organizmu.
Ałun – jak używać?
Aby użyć ałunu, należy zwilżyć produkt wodą. Jest on niezwykle wydajny. Jedno opakowanie wystarczy nam na znacznie dłuższy czas niż podobnych gabarytów opakowanie zwykłego antyperspirantu, bo aż do 30 miesięcy. Działa antybakteryjnie i doprowadza do obniżenia się potliwości skóry. Dodatkowo, ałun ma zdolność tamowania krwi w niewielkich rankach, dlatego jest chętnie używany po goleniu.