Czy można myć twarz mydłem?

Czy można myć twarz mydłem?

Mycie twarzy szarym mydłem to coraz popularniejsza technika pielęgnacji skóry. Nie jest jednak nowością w świecie kosmetycznym – szare mydło stosowały nasze mamy, babcie i prababcie a minimalizm w pielęgnacji to trend systematycznie powracający i co jakiś czas pojawiający się w centrum zainteresowania. Naturalny żel do mycia twarzy coraz częściej goszczący w naszych toaletkach czy tym bardziej żel drogeryjny z wątpliwej jakości składem przy odpowiednich warunkach może być zastąpiony przez naturalne mydło, bez chemii kryjącej się pod tajemniczymi nazwami składników na liście INCI produktu. Mycie twarzy szarym mydłem jest więc jak najbardziej możliwe i poprawne, a w niektórych przypadkach, jak nawracające problemy z cerą czy nadwrażliwość na składniki zawarte w innych produktach może okazać się remedium na wiele skórnych dolegliwości. Jeśli nie jesteśmy pewni po jakie mydła do mycia twarzy sięgnąć, bezpiecznym wyborem będą mydła hipoalergiczne lub mydło antybakteryjne.

Mycie twarzy mydłem – kiedy wysusza i podrażnia, a kiedy nawilża i pielęgnuje?

Kluczem do prawidłowego działania mydła jest oczywiście jego skład i pH. Dobre mydła naturalne o nieagresywnym składzie nie tylko czyszczą lecz również pielęgnują skórę i dbają o jej płaszcz hydro-lipidowy. Aby wybrać dla siebie jak najlepsze mydło ekologiczne, warto uważnie przyjrzeć się liście składników – im wyższa pozycja danego składnika tym większy jego procentowy udział w tworzeniu danego produktu. Jeśli na pierwszym miejscu znajduje się składnik będący mocnym detergentem możemy mieć pewność, że dane mydło nie jest wystarczająco delikatne i z pewnością przy regularnym stosowaniu doprowadzi do wysuszenia i podrażnienia naszej skóry. W takiej sytuacji może wystąpić również nasilenie się zmian trądzikowych, nadprodukcja sebum czy ogólne pogorszenie się stanu cery.

Jednym z naturalnych składników, na bazie których powstają najlepsze mydła o właściwościach pielęgnacyjnych jest oliwa z oliwek. Im lepszej jakości surowiec zawiera się w danym kosmetyku tym lepsze i bezpieczniejsze jest jego działanie. Warto więc poświęcić chwilę aby dowiedzieć się, czy dane mydło zawiera w swoim składzie organiczną, certyfikowaną oliwę z oliwek.

Jakie mydło nadaje się do mycia twarzy?

Jeśli zamierzamy stosować mydło do codziennego mycia twarzy powinniśmy upewnić się, że jest ono wystarczająco delikatne i tak częsty kontakt ze skórą nie spowoduje przesuszenia cery. Do tego celu odpowiednim może okazać się mydło do twarzy oliwkowe – bez dodatku barwników i substancji mogących wywołać podrażnienie skóry, jej przesuszenie czy przetłuszczenie.

Kolejnym sposobem do rozpoczęcia stosowania minimalizmu kosmetycznego może być zmywanie makijażu mydłem naturalnym. Należy jednak pamiętać, aby podczas tego „zabiegu” uważać na przedostanie się mydła do oczu – mydłem możemy zmywać makijaż twarzy z wyjątkiem cieni do powiek czy tuszu do rzęs. Odpowiednio dobrane mydło antybakteryjne zastosowane do mycia twarzy problematycznej pomoże rozwiązać incydentalny lub nawracający problem trądziku. Naturalne mydło, bez chemii to mydło bez parabenów i oleju mineralnego. Wybierając dobre mydła naturalne pochodzące ze sprawdzonych źródeł możemy w ekologiczny sposób zadbać o kondycję skóry całego ciała jak również skóry twarzy.

Czy mydło się psuje?

Mydło bez parabenów, SLS, oleju mineralnego, czyli dobre mydło naturalne zachowuje swoje właściwości, moc działania i efekt spieniania przez bardzo długi czas. Mydło zachowane w opakowaniu, bez kontaktu z wodą potrafi przez wiele lat pozostać w nienaruszonym stanie – wraz z upływem czasu może jedynie wyparować z niego część wody. Nieprawidłowo przechowywane mydło, które ma kontakt z wilgocią lub wodą czy też innymi substancjami może jednak ulec szybszemu zepsuciu.

Każde mydło po użytku należy pozostawić na otwartej mydelniczce z dnem pozwalającym na odpływ wody. Dzięki temu na długi czas zachowamy jego właściwości, zapach i moc działania. Przy nieodpowiednio dobranym produkcie lub jego nieprawidłowym przechowywaniu może u nas wystąpić uczulenie na mydło. W takim przypadku upewnijmy się, że korzystamy z naszego kosmetyku w prawidłowy sposób, pozwalamy mu na naturalne wysychanie po użytku oraz, czy w jego składzie nie znajdują się alergeny mogące wywołać u nas taką reakcję. Jeśli wystąpiła u nas reakcja alergiczna zaprzestańmy stosowania kosmetyku i obserwujmy stan skóry – jeśli w krótkim czasie wprowadziliśmy do swojej pielęgnacji wiele nowych produktów, uczulenie mogło zostać wywołane nie przez konkretny kosmetyk a poprzez połączenie dwóch lub więcej z nich, które zastosowane razem wywołały u nas reakcję uczuleniową.

Które mydło do mycia twarzy dla skóry problematycznej wybrać?

Skóra problematyczna to określenie cechujące wiele różnych dolegliwości występujących na naszej cerze. Zazwyczaj mówiąc o skórze problematycznej mamy na myśli problem trądziku lub nadmiernego przetłuszczania się cery. Trądzik powodowany może być wieloma czynnikami – od nieodpowiedniej pielęgnacji, przez złą dietę po zaburzenia hormonalne. W przypadku, gdy powodem występowania trądziku są bakterie, w pielęgnacji skóry sprawdzą się mydła hipoalergiczne lub mydło do cery delikatnej (naczynkowej, atopowej, z egzemą/łuszczycą). Takie produkty w delikatny i nieinwazyjny sposób oczyszczą skórę pozbywając się nadmiaru sebum, resztek makijażu oraz innych zanieczyszczeń skumulowanych na powierzchni oraz w zagłębieniach porów. Prawidłowe oczyszczenie skóry twarzy i ciała to pierwszy i podstawowy krok ku poprawie stanu skóry. Odblokowane pory umożliwiają „oddychanie” skóry oraz przenikanie w jej głąb składników aktywnych zawartych w kolejnych produktach użytych podczas pielęgnacji.

Mydło do cery trądzikowej – jakie jest najlepsze?

Zmywanie makijażu mydłem lub poranne mycie skóry podczas którego stosujemy mydło ekologiczne to sposób pielęgnacji cery pomagający walczyć z trądzikiem. Odpowiednio dobrane mydło antybakteryjne podobnie jak naturalny żel do mycia twarzy może ograniczyć lub całkowicie zniwelować nawracający problem niedoskonałości. Dokładnie oczyszczona i wypielęgnowana skóra, której poziom nawilżenia nie jest zbyt niski odwdzięczy się pięknym wyglądem, blaskiem i przyjemną strukturą. Jeśli głównym źródłem powstawania zmian trądzikowych są bakterie znajdujące się na naszej twarzy, kluczem do rozwiązania problemu może okazać się zmiana nawyków pielęgnacyjnych. Zdrowa dieta odpowiednie spożycie wody oraz składników odżywczych a także unikanie nadmiaru cukrów, nabiału oraz czynników wysuszających skórę w połączeniu z dokładnym, naturalnym oczyszczaniem przy pomocy naturalnego mydła pozwoli stopniowo niwelować trądzik i cieszyć się piękną, zdrową skórą.

Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota January February March April May June July August September October November December