Dlaczego nie należy nakładać niektórych kosmetyków na twarz w słoneczne dni?
Dlaczego nie należy nakładać niektórych kosmetyków na twarz w słoneczne dni?
Gdy za oknem pojawia się coraz więcej słońca, z chęcią wyruszamy na spacery czy rowerowe wycieczki. Padające na naszą skórę promienie słoneczne zapewniają opaleniznę i dostarczają dawkę witaminy D. Ich duże natężenie może jednak nieść ze sobą ryzyko wystąpienia podrażnień i przebarwień. Ten niechciany i nieestetyczny efekt potęgują niektóre z kosmetycznych składników zawartych w produktach codziennej pielęgnacji. Sprawdź, jakich składników warto unikać, a które z nich pomogą dodatkowo ochronić skórę przed słońcem.
Substancje fotouczulające w kosmetykach
Są to składniki kosmetyków, których zastosowanie na twarz w słoneczny dzień może skutkować pojawieniem się przebarwień, zaczerwienienia i podrażnienia. Choć wykazują działanie pielęgnujące, w kontakcie z ostrymi promieniami słońca działają toksycznie i szkodliwie. Aby uniknąć nieestetycznych a niekiedy groźnych dla zdrowia konsekwencji sprawdź, których składników warto wystrzegać się późną wiosną i latem.
Wśród składników niewskazanych do stosowania podczas letnich dni znajdują się:
- Kwasy AHA, BHA i retinol – wnikają w głąb skóry, ich działanie polega na jej złuszczaniu i wygładzaniu. Zastosowane latem mogą przyczynić się do poparzenia cery.
- Olejki eteryczne – są to mocno skoncentrowane esencje roślinne. Zazwyczaj występują w niewielkiej ilości jako dodatek do kosmetyku.
W okresie letnim niebezpieczne mogą okazać się również niektóre z ekstraktów roślinnych. W tym czasie warto unikać:
- Ekstraktu z arniki – jest przeciwzapalny i wzmacniający. Dobrze sprawdzi się zimą i jesienią.
- Ekstraktu z nagietka – działa antybakteryjnie i mocno nawilża. Stosujmy go jesienią i wiosną. Latem jedynie w niewielkim stężęniu.
- Ekstraktu z rumianku – jest antyseptyczny i kojący. Latem warto wystrzegać się produktów zawierających go w wysokim stężeniu. Niskie stężenie zastosowane latem przyniesie korzystne efekty.
Jakie kosmetyki są bezpieczne w stosowaniu w słoneczne dni?
Gdy przychodzi czas letni, warto zaopatrzyć się w kosmetyki o działaniu nawilżającym i odżywczym. Duże natężenie promieni słonecznych przyczynia się do wysuszenia i podrażnienia skóry. Wybierajmy produkty zawierające składniki nawadniające i kojące skórę.
Podczas letniej pielęgnacji warto stosować naturalny balsam do ciała bez parabenów. Sięgnijmy po ten z organicznym, krótkim składem. Dobrym wyborem będą balsamy zawierające np.
Zawartość tych składników przyczyni się do lepszej ochrony skóry przed słońcem oraz łagodzenia ewentualnych podrażnień i kojenia zaczerwienień.
Kolejną kategorią kosmetyczną, po którą sięgamy latem są dezodoranty. Wysoka temperatura powietrza przyczynia się do zwiększenia potliwości ciała. Jeśli chcemy zapobiec nadmiernej produkcji potu, wybierzmy naturalny dezodorant – Ałun krystaliczny. Jest to produkt w pełni organiczny i biodegradowalny.
Ałun to skała pochodzenia naturalnego, składająca się z wielkocząsteczkowego aluminium. Nie wchłania się w skórę lecz tworzy na jej powierzchni ochronną warstwę. Zwęża ujścia gruczołów potowych, zmniejszając natężenie potliwości. Ałun jest ponadto bezpieczny dla alergików i bardzo wydajny.
Naturalne kosmetyki z filtrami UV
W okresie letnim warto stosować zabezpieczające skórę filtry UV. Pomogą uniknąć nieprzyjemnych skutków oparzeń słonecznych. Naturalne filtry UV to również niektóre ze składników kosmetycznych. Przykładem są:
- masło shea
- witamina E.
Zawartość tych składników w naszym kosmetyku oprócz odżywienia, dodatkowo zapewnia delikatną ochronę przed słońcem.
Więcej informacji na temat naturalnych filtrów UV znajdziesz w naszym poprzednim artykule. Aby go przeczytać, kliknij tutaj.
Kosmetyki zawierające masło shea lub witaminęE warto nakładać na skórę każdego dnia, nie tylko podczas lata. Dobrym przykładem jest krem nawilżający z oliwką. Oprócz nawilżenia, odżywienia i rewitalizacji skóry, dzięki zawartości masła shea i witaminy E zyskujemy ochronę przed szkodliwym promieniowaniem UV.
Podczas wyboru kosmetyków do codziennej pielęgnacji, sięgnijmy po organiczne masło do ciała z dodatkiem masła shea. Ochroni i odżywi skórę nawet w najbardziej wymagających miejscach, jak łokcie czy kolana. Szybkie wchłanianie zapewnia komfort użytkowania a jego piękny zapach towarzyszy nam przez cały dzień.
Kosmetyki naturalne odpowiedzią na uczulenie na słońce?
To, co często nazywamy uczuleniem na słońce to w rzeczywistości skłonność naszej skóry do zaczerwienienia. Jednym z czynników je wywołujących może być nadmierna ekspozycja na słońce. Łatwo czerwieniąca się skóra może stać się wrażliwa w dotyku i podrażniona. Z pomocą przyjdzie kolejny, naturalny składnik. Odpowiedzią jest ekstrakt z aloesu.
Organiczny aloes działa kojąco, delikatnie chłodzi i pomaga niwelować podrażnienia. Można go stosować również na skórę poparzoną słońcem. Przynosi ulgę i w krótkim czasie poprawia stan skóry. Dodatkowo delikatnie nawilża ją, odżywia i rewitalizuje. Przyspiesza gojenie i regenerację naskórka. Idealnie sprawdzi się jako towarzysz letnich wakacji.