Kiedy nie należy stosować emolientów?

Kiedy nie należy stosować emolientów?

Emolienty są substancjami, które delikatnie powlekają skórę ochronnym płaszczem. Ta niewidoczna bariera zapobiega utracie wody z naskórka. Dzięki jej działaniu skóra staje się nawilżona i miękka. Brzmi jak składnik idealny! Czy tak jest naprawdę? Nawet naturalne emolienty nie sprawdzą się w pielęgnacji u każdego. Kiedy nie powinno się ich stosować?

Do czego służą emolienty?

Kosmetyki naturalne z emolientami tworzą na powierzchni skóry film lipidowy. Ma on za zadanie uzupełnić niedobory tych składników, czyli właśnie lipidów będących tłuszczami. Cera pozbawiona swojej warstwy ochronnej szybciej się wysusza. Jest również skłonna do podrażnień, łuszczenia się, często również swędzi. Jest też o wiele bardziej narażona na niekorzystne oddziaływanie czynników zewnętrznych, takich jak słońce czy wiatr.

Skóra charakteryzująca się właściwym poziomem lipidów, czy to naturalnych, czy dostarczanych w pielęgnacji, jest miękka i sprężysta oraz gładka w dotyku. Dobrze się regeneruje, wygląda promiennie i w pełni spełnia swoje funkcje.:

  • Przede wszystkim broni całe ciało przed drobnoustrojami i uszkodzeniami mechanicznymi.
  • Bierze udział w termoregulacji oraz wytwarzaniu niektórych substancji niezbędnych dla zdrowia (np. witaminy D).

Kosmetyki z emolientami – nie zawsze konieczne

Balsamy, mleczka i kremy naturalne z emolientami natłuszczają naskórek. Poprzez działanie okluzyjne (czyli powlekające), od zewnątrz hamują parowanie wody z głębokich warstw skóry. Tym samym mogą częściowo blokować właściwości termoregulacyjne i wydalnicze naszego największego narządu, szczególnie wtedy, gdy skóra zawiera odpowiedni (lub nawet zbyt wysoki) poziom niezbędnych jej zdrowiu lipidów.

U posiadaczy skóry normalnej i tłustej stosowanie emolientów nie jest potrzebne!

Co więcej, mogą one powodować zapychanie porów, które prowadzi do powstawania nieestetycznych zaskórników i zmian zapalnych.

Emolienty a choroby skóry

Naturalny balsam do ciała z emolientami jest z reguły polecany również w pielęgnacji skóry z problemami. Atopowe zapalenie skóry czy łuszczyca objawiają się między innymi:

  • znaczną suchością,
  • łuszczeniem,
  • skłonnością do powstawania podrażnień, a nawet drobnych ran.

Substancje powlekające wydają się w takich przypadkach najlepszym wyborem we wspomaganiu leczenia. Chronią przecież naskórek przed zewnętrznymi uszkodzeniami, łagodzą i wspomagają regenerację. Jednak, podobnie jak wszystkie kosmetyki, mogą uczulać, dlatego osoby z chorobami skóry powinny ostrożnie pochodzić do stosowania emolientów. Jeżeli po użyciu balsamu wystąpi pieczenie, zaczerwienienie lub podrażnienie, należy natychmiast zakończyć jego używanie.

Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota January February March April May June July August September October November December