Kosmetyki naturalne dla osób z trądzikiem różowatym - jakie wybrać?

Kosmetyki naturalne dla osób z trądzikiem różowatym - jakie wybrać?

Trądzik jest częstą chorobą skóry niezależnie od wieku. Zazwyczaj objawia się ropnymi, bolesnymi zmianami a za jego powstawanie odpowiedzialne są bakterie lub nadmiar produkcji sebum i zatkane pory. Inaczej jest z trądzikiem różowatym. Choć jego nazwa jest podobna do trądziku pospolitego, objawy są całkowicie odmienne. Choć trudny w diagnozie i wyleczeniu, trądzik różowaty stosunkowo łatwo poddaje się leczeniu objawowemu. W tym aspekcie z pomocą przychodzą naturalne kosmetyki.

Czym jest trądzik różowaty?

Trądzik różowaty cechuje się występowaniem charakterystycznego rumienia. Zazwyczaj pojawia się na twarzy, w jej centralnej części. Zaczerwienieniu towarzyszą rozszerzone naczynka. Podobnie jak przy innych odmianach trądziku, tutaj również spotkamy się z grudkami i krostkami. Nie towarzyszy im jednak powstawanie zaskórników. Trądzik różowaty powoduje również obrzęk i w konsekwencji zgrubienie warstwy naskórka.

Choroba ta często dotyka również spojówki oka. Staje się ona czerwona, wrażliwa na światło, sucha i podrażniona.

Trądzik różowaty to choroba przewlekła. Jego występowanie zazwyczaj determinowane jest poprzez genetykę, lecz nie tylko. Na pojawienie się lub zaognienie objawów trądziku różowatego mają wpływ:

  • niektóre z przyjmowanych leków,
  • nadmierny łojotok,
  • zaburzenia gospodarki hormonalnej,
  • szkodliwe promieniowanie UV,
  • ostre potrawy i nagłe zmiany temperatury,
  • intensywny wysiłek fizyczny,
  • alkohol,
  • niewłaściwa pielęgnacja skóry.

Trądzik różowaty - leczenie i pielęgnacja

Nie istnieją leki lub terapie w pełni i trwale leczące trądzik różowaty. Jednak zastosowanie odpowiednich nawyków żywieniowych, behawioralnych i kosmetycznych może z powodzeniem zminimalizować lub niekiedy całkowicie wygasić jego objawy.

Przede wszystkim należy unikać czynników wpływających negatywnie na przebieg choroby. Są nimi:

  • alkohol i papierosy,
  • ostre przyprawy,
  • gorące posiłki,
  • duże dawki kofeiny,
  • długotrwała ekspozycja na promieniowanie słoneczne.

Również odpowiednie decyzje kosmetyczne mogą pozytywnie wpłynąć na ograniczenie występowania trądziku różowatego. W naszej pielęgnacji powinniśmy unikać produktów, które w swoim składzie zawierają:

  • alkohol,
  • mentol,
  • kamforę,
  • drobinki mechanicznie złuszczające naskórek.

Oprócz leczenia farmakologicznego dodatkowo możemy wspomóc się codzienną, domową pielęgnacją. Używane przez nas kosmetyki powinny być wyjątkowo delikatne i naturalne. Postawmy na minimalizm i łagodne działanie.

Kosmetyki naturalne na trądzik różowaty - jakie składniki działają?

Jako wsparcie dla zabiegów w gabinecie kosmetologicznym oraz uzupełnienie farmakoterapii przy trądziku różowatym warto wdrożyć odpowiednio dobraną, domową pielęgnację. Właściwa selekcja składników pozwoli nam na skuteczne zminimalizowanie widoczności rumienia oraz krostek typowych dla tej choroby.

Wybierając kosmetyki szukajmy w nich naturalnych składników. Przy leczeniu trądziku różowatego najlepiej sprawdzą się:

  1. Rumianek – wykazuje przede wszystkim właściwości przeciwzapalne i łagodzące. Koi podrażnienia, działa przeciwbakteryjnie i przeciwgrzybiczo. Zmniejsza obrzęki, przyspiesza gojenie i łagodzi świąd.
  2. Pantenol – wspomaga gojenie drobnych ran, łagodzi podrażnienia. Skutecznie regeneruje i koi przesuszoną skórę. Nawilża, zmiękcza oraz niweluje zaczerwienienia.
  3. Zielona herbata – działa przeciwutleniająco i skutecznie zwalcza wolne rodniki przeciwdziałając przedwczesnemu starzeniu się skóry. Wykazuje właściwości bakteriobójcze a także normalizuje pracę gruczołów łojowych, ograniczając nadmierną produkcję sebum. Łagodzi podrażnienia i odblokowuje pory.
  4. Proteiny owsa – wpływają na elastyczność skóry, delikatnie nawilżają i odżywiają ją.
  5. Wyciąg z nagietka – łagodzi podrażnienia, przynosi ulgę cerze przesuszonej i zaczerwienionej. Wspomaga gojenie ran, działa antybakteryjnie i przeciwzapalnie.
  6. Witamina E – dogłębnie odżywia, nawilża i pielęgnuje cerę, również tę wrażliwą i skłonną do podrażnień. Działa ochronnie przed szkodliwym promieniowaniem UV. Wspomaga regenerację naskórka i przyspiesza gojenie drobnych ran. Wzmacnia naskórek i chroni przed wysuszeniem oraz wiotczeniem skóry.
  7. Niacyna – inne jej nazwy to witamina PP lub witamina B3. Łagodzi stany zapalne i podrażnienia. Reguluje naturalne procesy odnowy komórek, działa przeciwutleniająco, wygładza powierzchnię skóry. Stosowana do cery trądzikowej łagodzi zmiany skórne i zapobiega powstawaniu nowych.
  8. Aloes – odkaża powierzchnię skóry, koi i łagodzi ją. Działa bakteriobójczo, wspomaga gojenie zmian trądzikowych. Wnika w głębsze warstwy naskórka skutecznie regulując poziom wody. Wykazuje działanie przeciwświądowe i ściągające oraz łagodzi objawy chorób skórnych – alergii, egzemy, łuszczycy i zmian po trądziku.

Naturalne kosmetyki do pielęgnacji ciała dla osób z trądzikiem różowatym

Zmiany skórne występujące w przebiegu trądziku różowatego mogą pojawiać się również na skórze ciała. Podczas codziennej pielęgnacji delikatnie oczyszczajmy całe ciało i nawilżajmy je łagodnymi preparatami. Z pomocą przyjdzie nam naturalny balsam do ciała wyciszający zmiany skórne. Łagodzi podrażnienia i dogłębnie odżywia skórę. Jest bezpieczny dla alergików, nie podrażnia i nie powoduje wysuszenia.

Naturalny krem do twarzy na trądzik różowaty - na co zwrócić uwagę przy zakupie?

Trądzik różowaty najczęściej objawia się zmianami występującymi na naszej twarzy. To właśnie pielęgnacja tej części ciała jest szczególnie istotna. Szukajmy więc kosmetyków zawierających naturalne składniki. Na liście INCI sprawdźmy, czy w danym kremie lub serum znajdują się któryś w wyżej wymienionych elementów.

Naturalny krem do twarzy łagodzący zaczerwienienie twarzy z aloesem przy trądziku różowatym to zawsze dobry wybór. Delikatne nawilżenie, uelastycznienie i odkażenie skóry to główne cechy, których powinniśmy szukać w tego typu preparacie. W codziennej pielęgnacji sprawdzą się także kosmetyki z niacyną, nagietkiem czy pantenolem.

Naturalne kosmetyki do mycia twarzy dla osób z trądzikiem różowatym

Mycie twarzy i ciała często jest czynnością rutynową, której nie poświęcamy należytej uwagi. To właśnie kosmetyki używane do tego celu mogą być odpowiedzialne za pogorszenie się stanu naszej cery. Jeśli borykasz się z trądzikiem różowatym, postaw na naturalny żel do twarzy lub delikatne, naturalne mydła antyalergiczne. Z ich pomocą delikatnie i skutecznie umyjesz całe ciało bez wywołania dodatkowego podrażnienia lub przesuszenia.

Idealnym wyborem będzie np. mydło rumiankowe. Jego skład pozwoli na skuteczną minimalizację widoczności objawów choroby.

Choć trądzik różowaty jest chorobą nieuleczalną i przewlekłą, zmiany skórne nie muszą towarzyszyć nam na co dzień. Odpowiednie nawyki i właściwie dobrana pielęgnacja z powodzeniem wyciszą objawy i pozwolą cieszyć się gładką i promienną cerą.

Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota January February March April May June July August September October November December