Jakie kosmetyki naturalne na łagodzenie objawów AZS - wybieramy najbardziej skuteczne produkty

Jakie kosmetyki naturalne na łagodzenie objawów AZS - wybieramy najbardziej skuteczne produkty

Choć choroby skórne nie są niczym nowym, ich nasilenie w obecnym czasie zdecydowanie nie jest przypadkowe. Wpływ na stan naszej cery ma wiele czynników. Większości z nich, jak ilość godzin snu, stres, zanieczyszczenie powietrza czy ruch błędnie nie łączymy ze zmianami występującymi na naszej skórze. Jedną z najczęściej występujących współcześnie przypadłości jest AZS. Jak się objawia, jakie są jego przyczyny i czy możemy je wyleczyć?

Czym jest AZS?

AZS czyli Atopowe Zapalenie Skóry to choroba o podłożu genetycznym. Wpływ na to, czy zostaniemy nią dotknięci zależy jednak w dużej mierze również od zmiennych związanych ze środowiskiem i stylem życia. Warto wspomnieć, że nie jest to choroba zakaźna.

Objawy AZS

Atopowe zapalenie skóry objawia się suchą, zaczerwienioną, swędzącą i łuszczącą się skórą. Zmiany te mogą dotyczyć niemalże całej powierzchni ciała lub występować miejscowo, również na skórze głowy. Najczęściej występują na twarzy i delikatnych partiach, jakich jak zgięcia łokci czy kolana. Gdy objawy ulegają nasileniu dodatkowo występuje rumień i pękanie skóry.

Atopowe zapalenie skóry - jakich składników w kosmetykach unikać?

AZS jest chorobą nieuleczalną i towarzyszy osobom ją dotkniętym przez całe życie. Nie oznacza to, że przez cały czas jej objawy są równie widoczne i uporczywe. Odpowiednia pielęgnacja i profilaktyka może z powodzeniem uśpić AZS na długi czas.

Leczenie AZS opiera się głównie o eliminację jego objawów. Oprócz zmiany diety i stosowania farmakoterapii a niekiedy również psychoterapii duży wpływ na poprawę stanu skóry mają używane na co dzień kosmetyki.

Codzienna pielęgnacja skóry borykającej się z atopowym zapaleniem powinna przede wszystkim dodatkowo jej nie podrażniać. Odradza się stosowanie kosmetyków zawierających agresywne składniki, jak:

  • alkohol,
  • silikony,
  • parabeny,
  • olej mineralny,
  • kwasy,
  • konserwanty,
  • substancje zapachowe,
  • barwniki.

Dobrym rozwiązaniem dla osób z AZS jest wybór kosmetyków naturalnych. Są one z reguły delikatniejsze i nie zawierają sztucznych konserwantów. Naturalne produkty są również wolne od innych wymienionych na liście składników. Ich działanie jest łagodniejsze, dzięki czemu nie zaogniają objawów choroby.

Naturalna pielęgnacja skóry atopowej - od czego zacząć?

Skóra atopowa jest przede wszystkim delikatna, sucha i wrażliwa. Z tego względu nasza pielęgnacja powinna opierać się w dużej mierze o składniki nawilżające i natłuszczające. Naturalne kosmetyki są skarbnicą drogocennych substancji, takich jak:

  • oliwa z oliwek,
  • mocznik,
  • masło shea,
  • proteiny owsa,
  • kwas hialuronowy,
  • olej arganowy,
  • aloes.

Wszystkie z wyżej wymienionych składników świetnie sprawdzą się w codziennej pielęgnacji skóry atopowej. Odpowiednie nawilżanie i unikanie podrażniających produktów może z powodzeniem całkowicie zredukować objawy AZS. Warto jednak pamiętać, że przy zaprzestaniu odpowiedniego dbania o naszą skórę choroba znów stanie się aktywna.

Do pielęgnacji całego ciała dobrym rozwiązaniem będzie naturalny balsam do ciała bez parabenów. Jego systematyczne stosowanie intensywnie nawilży skórę, doda jej elastyczności i zniweluje uczucie swędzenia.

Naturalny balsam do skóry atopowej powinien być przede wszystkim delikatny i zawierać substancje, które na długi czas zapewnią odpowiedni poziom nawilżenia. Nawet produkty zawierające pożądane składniki, bez zawartych w składzie emolientów nie wpłyną na spektakularną poprawę naszej skóry. To właśnie emolienty odpowiadają za długotrwałe utrzymanie wody w naskórku oraz zapobiegają pękaniu i łuszczeniu się skóry.

Jednymi z najlepszych, naturalnych emolientów są:

  • oliwa z oliwek,
  • proteiny owsa.

Wpływają na utrzymanie prawidłowego nawodnienia skóry i wzmacniają jej warstwę ochronną.

Codzienny prysznic z AZS - czym myć skórę atopową?

Każda czynność, która dotyczy naszego ciała, choć pozornie może wydawać się nieistotna – w dłuższej perspektywie wpływa na widoczność, wygaszenie lub nasilenie objawów AZS. Dotyczy to również codziennych kąpieli. Choć może wydawać się to nieoczywiste, woda wpływa na wysuszenie naskórka. Jeśli więc borykasz się z atopowym zapaleniem skóry, unikaj nadmiernego moczenia skóry. Zamiast długiej kąpieli wybierz szybki prysznic.

Znaczenie dla stopnia nasilenia objawów AZS mają także kosmetyki stosowane podczas mycia ciała. Żel pod prysznic bez sztucznych składników będzie rozwiązaniem idealnym. Produkt nie powinien zawierać wymienionych wyżej substancji. Ważne, aby w jego składzie znalazły się emolienty i substancje odżywcze. Dobrym wyborem będzie więc kosmetyk zawierający np. oliwę z oliwek i masło shea lub olej arganowy.

Prawidłowa pielęgnacja cery przy AZS

Objawy AZS zazwyczaj widoczne są również na skórze twarzy. To właśnie ta część naszego ciała jest najczęściej poddawana różnorodnym zabiegom pielęgnacyjnym. Jej codzienne mycie oraz nakładanie kremu, a raczej stosowane w tym celu kosmetyki mają ogromny wpływ na widoczność objawów. Gdy następnym razem podczas wieczornej lub porannej pielęgnacji sięgniesz po swoje ulubione produkty zwróć uwagę na ich skład. Wszystkie składniki znajdziesz na liście INCI podanej na opakowaniu.

Skuteczny krem lub serum powinien zawierać np. proteiny owsa, kwas hialuronowy czy aloes. Takim kosmetykiem będzie Serum do twarzy, szyi i dekoltu marki Naturelia lub Krem pielęgnujący.

Unikaj produktów matujących, które dodatkowo wysuszają skórę.

Atopowe zapalenie skóry głowy - uwaga na podrażniające składniki szamponów!

Szampon dla osób z wrażliwą skórą skłonną do atopii również powinien zostać dobrany z pełną świadomością odnośnie zawartych w nim składników. Jeśli zawiera w swoim składzie silikony lub alkohol, może powodować nasilenie objawów. Te występujące na skórze głowy często mylone są z pojawieniem się łupieżu. Łuszcząca się skóra w przebiegu AZS rzeczywiście przypomina płatki właściwe dla występowania łupieżu, jednak przyczyna tego problemu jest całkowicie inna.

Wybierajmy produkty o delikatnym działaniu i bez wyraźnego, mocnego zapachu.

Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota January February March April May June July August September October November December