Nadmierne przetłuszczanie się włosów – jakie składniki powinien zawierać szampon, który upora się z problemem?
Nadmierne przetłuszczanie się włosów
Nadmierne przetłuszczanie się włosów i skóry głowy to problem, z którym spotykają się zarówno kobiety, jak i mężczyźni w różnym wieku. Niektórym z nas towarzyszy ono przez niemal całe życie, u innych zdarza się nagle i równie nagle ustępuje. Jakie są jego przyczyny i w jaki sposób rozwiązać ten nawracający problem?
Włosy przetłuszczające się – naturalna pielęgnacja
Przetłuszczanie się włosów to nic innego, jak skutek nadmiernej produkcji sebum, generowanego przez gruczoły łojowe. Szybkie przetłuszczanie włosów zazwyczaj występuje u osób, które cechują się cerą tłustą lub mieszaną. Ich gruczoły pracują w szybszym tempie, produkując więcej naturalnego nawilżacza. Chcą w ten sposób wyrównać poziom nawodnienia skóry, który według nich jest zbyt niski. Jeśli w takim przypadku dodatkowo wysuszamy skórę matującymi kosmetykami, problem paradoksalnie będzie się pogłębiał.
Nadmierne przetłuszczanie może być również skutkiem:
- zaburzeń hormonalnych,
- niedoborów minerałów i witamin,
- problemów z tarczycą,
- nieodpowiedniej pielęgnacji.
Jeśli omawiany problem pojawił się u nas nagle i bez konkretnej przyczyny, warto skonsultować się z lekarzem i wykonać odpowiednie badania.
W przypadku, gdy przetłuszczanie włosów jest skutkiem błędów w pielęgnacji lub wynikiem posiadania przez nas cery skłonnej do nadmiernej produkcji sebum, warto przyjrzeć się stosowanym przez nas kosmetykom i wyeliminować te, w których składzie znajdują się elementy odpowiedzialne za pogłębianie problemu. Są nimi wszelkie „wysuszacze” i substancje mające na celu matowienie cery. W przypadku włosów należy zwrócić uwagę na zawartość silikonów w naszych kosmetykach a także środków o intensywnym działaniu myjącym.
Dodatkowo warto mieć na uwadze inne czynniki mające wpływ na zintensyfikowaną pracę gruczołów łojowych. Są to:
- wysoka temperatura (zarówno temp. wody, powietrze suszarki, temp. w pomieszczeniu i na zewnątrz, ciepło prostownicy czy lokówki)
- dotykanie włosów i skóry twarzy (w ten sposób dodatkowo rozprowadzamy po włosach sebum i zanieczyszczenia, wpływając na ich przyspieszone przetłuszczenie)
- intensywny masaż skóry głowy podczas mycia włosów (zbyt duży nacisk i podrażnienie może powodować zwiększoną pracę gruczołów łojowych; w celu dokładnego oczyszczenia skóry głowy sięgnijmy po peelingi)
- niedokładne spłukiwanie kosmetyków (pozostałości szamponu czy odżywki obciążają włosy i skórę głowy)
Włosy przetłuszczające się u nasady i suche na końcach – jaki szampon naturalny wybrać?
Gruczoły łojowe znajdujące się na skórze naszej głowy, produkując sebum rozprowadzają je po jej powierzchni. Im więcej sebum znajduje się na naszej skórze tym większa powierzchnia włosów będzie miała z nim kontakt. W momencie, gdy przeczesujemy włosy, sięgając od skóry głowy po ich końce, rozprowadzamy sebum na całej długości. Im dłuższe są nasze włosy tym większa dysproporcja pomiędzy nawilżoną skórą głowy i włosami u jej nasady a suchymi końcami.
Jeśli borykamy się z przetłuszczaniem włosów, pierwszym krokiem powinna być zmiana naszych codziennych nawyków. Kolejno, przyjrzyjmy się używanym przez nas kosmetykom.
1. Jeśli stosujemy mocno czyszczący szampon z drogerii zamieńmy go na szampon organiczny z naturalnym składem.
2. Podczas wyboru nowego kosmetyku zwróćmy uwagę na listę składników. Szukajmy na niej:
- aloesu – działa łagodząco, pielęgnuje skórę głowy i koi podrażnienia
- ekstraktu z nagietka – łagodzi stany zapalne, pomaga zniwelować łupież, działa antybakteryjnie, odblokowuje pory
- oleju z awokado – dostarcza skórze niezbędnych witamin i minerałów
- oleju słonecznikowego – normalizuje produkcję sebum, nawilża
- ekstraktu z arniki – regeneruje, poprawia krążenie
3. Podczas mycia włosów delikatnie masujmy skórę głowy, a jeśli potrzebujemy dodatkowego oczyszczenia, zastosujmy specjalnie przeznaczony do tego celu peeling.
4. Pozostawmy włosy do wyschnięcia bez użycia suszarki.
5. Jeśli chcemy wyprostować lub pokręcić włosy, zastosujmy spray ochronny przed wysoką temperaturą lub spróbujmy innych, naturalnych sposobów wydobycia skrętu włosów.
6. Dajmy włosom odpocząć – jeśli to możliwe nie myjmy ich każdego dnia.
7. W ciągu dnia nie przeczesujmy włosów zbyt często.
Jeśli nie wiecie, na jaki naturalny szampon przeciw przetłuszczaniu włosów się zdecydować, polecamy nasz Szampon z nagietkiem lub Szampon z awokado. Z powodzeniem pomogą z walce z nadmiernym przetłuszczaniem się skóry głowy oraz w naturalny sposób zadbają o włosy. Szampony w swoim składzie zawierają organiczną oliwę z oliwek, dodatkowo chroniącą skórę przed nadmierną utratą nawilżenia.
Szampony naturalne dla włosów tłustych i wypadających
Nadmiernemu przetłuszczaniu włosów często towarzyszy ich wzmożone wypadanie. Tutaj źródło problemu podobnie jak w poprzednim, omawianym przypadku może wynikać z błędów pielęgnacyjnych. Zdecydowanie częściej jednak jest konsekwencją:
- błędów żywieniowych (niedoborów witamin i minerałów)
- problemów z gospodarką hormonalną
- problemów z funkcjonowaniem tarczycy
- innych kwestii zdrowotnych
Oprócz konsultacji z lekarzem możemy wspomóc się odpowiednią pielęgnacją. Z pomocą przyjdzie
- Ekstrakt z arniki – działa przeciwzapalnie, regeneruje skórę, zmniejsza obrzęki. Poprawia krążenie krwi pobudzając cebulki włosów do wzrostu. Wpływa na elastyczność skóry chroniąc przed jej pękaniem.
Szampon naturalny z oliwą z oliwek i arniką to prosty, domowy sposób na poprawę stanu naszych włosów. Nie zastąpi on jednak wizyty u specjalisty – aby na dobre pożegnać się z problemem wypadania włosów należy poznać jego przyczynę.
Odżywki do włosów tłustych – jakie składniki powinny zawierać?
Odżywki do włosów są częstym winowajcą, stojącym za nasileniem się problemu przetłuszczania włosów. Chodzi tutaj o ich odpowiednią aplikację. Odżywki i maski powinniśmy nakładać od połowy długości włosów po ich końce. Nakładając produkt na skórę głowy obciążamy ją oraz blokujemy gruczoły łojowe. W efekcie zamiast zdrowych i lśniących włosów zaczynamy zauważać coraz większe przetłuszczanie skóry.
Jeśli nasze włosy są krótkie, lub chcemy odżywić je bliżej nasady, stosujmy produkty naturalne zawierające aloes.
- Aloes działa antybakteryjnie, odkażając powierzchnię skóry. Nie zatyka porów, wspomaga gojenie się drobnych ran. Reguluje poziom nawilżenia zarówno w łusce włosa jak i skórze głowy. Wspomaga walkę z łupieżem, łagodzi swędzenie i co najważniejsze, reguluje pracę gruczołów łojowych. Dodatkowo odżywia cebulki włosów i wspomaga ich szybszy wzrost. Zastosowany w odżywce lub masce ułatwia rozczesywanie, nadaje blasku i zapobiega elektryzowaniu.
Jeśli w swojej pielęgnacji chętnie korzystacie z lekkich odżywek, polecamy tę z Aloesem i Pantenolem. Zwolennikom bardziej bogatych w konsystencji masek rekomendujemy Intensywną kurację z Aloesem. Oba produkty są naturalne i zawierają organiczną oliwę z oliwek, dbającą o prawidłowe nawilżenie skóry i włosów.
Problemy występujące na skórze głowy to często efekt tego, co dzieje się wewnątrz naszego organizmu. Przetłuszczenie i wypadanie włosów może być objawem zaburzenia gospodarki hormonalnej lub niedoborów mikroskładników. W trosce o lepsze zdrowie i wygląd podstawą są regularne badania i konsultacja ze specjalistą.