Przebarwienia skórne – które kosmetyki wybrać?

Przebarwienia skórne – które kosmetyki wybrać?

Przebarwienia to jeden z defektów pojawiających się na naszej skórze pod wpływem stosowania nieodpowiednich kosmetyków lub zbyt długiej ekspozycji na słońce. Przebarwienia mogą być również skutkiem oddziaływania słońca na skórę, na którą wcześniej zaaplikowaliśmy uwrażliwiający składnik – poprzez zachodzącą w tej sytuacji reakcję chemiczną na skórze powstają mniejsze lub większe, ciemne plamki.

Przebarwienia na nosie, policzkach i szyi – skąd się biorą?

O jakich składnikach mowa? Substancje uwrażliwiające skórę na promienie słoneczne to przede wszystkim kwasy z grupy AHA i BHA, takie jak kwas salicylowy, mlekowy czy glikolowy lub niektóre z olejków eterycznych przeznaczonych do stosowania na skórę. Po zastosowaniu kosmetyku zawierającego uwrażliwiający składnik należy pamiętać o zabezpieczeniu skóry kremem z odpowiednio wysokim filtrem UV.

Innym rodzajem przebarwień są pozostałości po zmianach trądzikowych. W miejscu pryszcza powstaje punkt o brązowym lub różowo-czerownym kolorze. Jest to nic innego jak „świeża”, zabliźniająca się tkanka powstała w reakcji na ranę spowodowaną pojawieniem się i zniwelowaniem niedoskonałości. Proces odnowy naskórka zajmuje od kilku do nawet kilkudziesięciu dni w zależności od głębokości i powierzchni rany.

Bezpieczny, naturalny skład kremów do twarzy na przebarwienia

Przebarwienia mogą wystąpić na dowolnej części naszego ciała. Najczęściej pojawiają się na twarzy i tam właśnie są najbardziej widoczne oraz sprawiają największy dyskomfort psychiczny. Głębokość w skórze zmian spowodowanych słońcem niestety nie pozwala na pozbycie się ich poprzez mechaniczne złuszczanie naskórka. W odróżnieniu od opalenizny nie znikną wraz z wymianą wierzchniej warstwy naszej skóry. W takim przypadku odpowiedzią są kosmetyki zawierające witaminę C, ekstrakt ze słodkiej pomarańczy, witaminę E czy niacynę. Substancje te wnikają w głąb naskórka, dzięki czemu z powodzeniem pozwalają zredukować nieestetyczne plamy.

W przypadku przebarwień potrądzikowych, aby przyspieszyć proces gojenia się rany możemy sięgnąć po naturalne kremy na przebarwienia po trądziku zawierające składniki wpływające na szybszą regenerację i rewitalizację naskórka, takie jak oliwa z oliwek, aloes, pantenol czy witamina E. Produkty zawierające wspomniane substancje, takie jak naturalne serum odżywcze bez parabenów dodatkowo wspomagają leczenie aktywnych zmian trądzikowych i zapobiegają powstawaniu nowych.

Naturalne kremy do twarzy, skutecznie walczące z przebarwieniami od słońca

Przebarwienia posłoneczne są trudne do usunięcia, pozbycie się ich wymaga czasu i systematyczności. Z pomocą przyjdą naturalne kremy i peelingi lub naturalna maska do twarzy z oliwką. Dzięki zawartości składników wnikających w głębsze warstwy naskórka oprócz ujednolicenia kolorytu skóry zyskamy szereg innych korzyści – odpowiednie nawilżenie, odżywienie, blask, elastyczność i jędrność skóry. Odpowiednia pielęgnacja pozwoli również wzmocnić naskórek czy też zniwelować spowodowane odwodnieniem zmarszczki, dzięki czemu nasza cera odzyska zdrowy wygląd.

Przebarwień słonecznych nie należy mylić z piegami, które również pojawiają się na naszej skórze zazwyczaj w okresie letnim. Jest to naturalna reakcja skóry na słońce i w tym przypadku nie należy doszukiwać się innych przyczyn ich powstawania, takich jak uwrażliwiające kosmetyki.

Podstawą zapobiegania przebarwieniom spowodowanym podrażnieniom słonecznym jest stosowanie kremów z filtrami UV – najlepszym wyborem na twarz będzie krem z filtrem o stopniu 50. Pamiętajmy, że krem należy nakładać około 20-30 minut przed wyjściem z domu i powtarzać jego aplikację co 3-4 godziny.

Kremy wybielające na przebarwienia - uwaga na szkodliwe substancje!

Niezależnie od tego, czy naszym problemem są przebarwienia spowodowane nadmierną ekspozycją na słońce czy też będące skutkiem występowania niedoskonałości, kosmetyki stosowane do codziennej pielęgnacji są podstawą stanu naszej cery – mogą ją znacząco upiększyć lub spowodować podrażnienia i szereg innych problemów. Wybierając produkty kierujmy się przede wszystkim ich składem i zawartością pożądanych przez nas substancji.

Przed przystąpieniem do porannej lub wieczornej pielęgnacji oczyśćmy cerę z resztek makijażu i innych zanieczyszczeń – w celu niezależnie od stanu i bolączek naszej skóry sprawdzi się delikatny, naturalny żel do mycia twarzy z oliwą z oliwek i białą herbatą. Oczyszczanie jest podstawą pielęgnacji, pozwala pozbyć się zalegającego naskórka oraz wspomaga lepszą absorpcję składników aktywnych zawartych w nałożonych w kolejnych krokach kosmetykach.

Następnie z pomocą przyjdzie nam krem o naturalnym składzie wybielający plamy na skórze.

Upewnijmy się, że w wybranym przez nas kosmetyku nie znajdują się:

  • parabeny,
  • olej mineralny,
  • glikol prolelynowy (PEG),
  • ftalany,
  • etanolamina,

Są to substancje działające w agresywny, szkodzący naszej skórze sposób. Choć po pierwszym użyciu produktu, w którego składzie najdziemy zakazane substancje możemy odnieść wrażenie, że działa on skutecznie i spełnia swoje zadanie, przy regularnym stosowaniu taki kosmetyk będzie działał drażniąco i niszcząco na naszą cerę. Wybierajmy produkty ze sprawdzonych źródeł, certyfikowane i o naturalnym składzie.

W przypadku przebarwień spowodowanych trądzikiem szukajmy produktów zawierających:

  • oliwę z oliwek,
  • aloes,
  • pantenol,
  • witaminę E

Jeśli borykamy się z przebarwieniami posłonecznymi wybierajmy produkty zawierające:

  • ekstrakt ze słodkiej pomarańczy,
  • witaminę E,
  • niacynę,
  • witaminę C
Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota January February March April May June July August September October November December