Mycie włosów wielokrotnie farbowanych - na jakie składniki w szamponach zwrócić uwagę?

Mycie włosów wielokrotnie farbowanych - na jakie składniki w szamponach zwrócić uwagę?

Podczas farbowania włosów mamy nadzieję na jak najdłuższe utrzymanie się koloru. Na jego trwałość mają wpływ różnorodne czynniki zewnętrzne. Najważniejszym z nich jest stosowany przez nas szampon. Sprawdź, jaki delikatny szampon naturalny do włosów farbowanych wybrać, aby jak najdłużej móc cieszyć się głębokim, wyraźnym kolorem.

Silikony na włosy farbowane - kiedy należy je stosować, a kiedy wykluczyć z pielęgnacji?

Silikony powszechnie owiane są złą sławą. Czy słusznie? Skąd wzięło się przekonanie o ich niekorzystnym wpływie na włosy? Czym tak właściwie są te składniki?

Zacznijmy od początku. Silikony to grupa związków mających na celu ochronę włosa przed czynnikami zewnętrznymi. Z założenia ich działanie jest bardzo korzystne i budujące dla łuski włosa. Dlaczego więc zewsząd słyszymy komunikaty, aby zdecydowanie wybierać odżywki czy szampony do włosów bez silikonów?

Powodem jest ich różnorodność i potencjalnie niekorzystne działanie podczas zbyt częstego użytkowania. Warto wiedzieć, że wśród silikonów wyróżniamy 4 grupy tych elementów:

  • rozpuszczalne w wodzie i łatwo zmywalne
  • nierozpuszczalne w wodzie lecz łatwo zmywalne przy pomocy innych środków
  • nierozpuszczalne w wodzie lecz zmywalne przy pomocy SLS
  • lotne, samoczynnie znikające z powierzchni włosa

Najczęściej spotykanymi są niestety te najtrudniejsze w usunięciu. Ich szkodliwość polega na nabudowywaniu się cząsteczek silikonu, obciążając włosy. Przez to stają się one ciężkie, suche, matowe i łatwo ulegają splątaniu. Taka kondycja włosa sprawia, że staje się on paradoksalnie coraz bardziej osłabiony.

Nie oznacza to, że należy jednoznacznie wykluczyć silikony ze swojej pielęgnacji. Warto wybierać te łatwe w usunięciu lub lotne. Dzięki temu skorzystamy z ich ochronnych i wzmacniających właściwości, bez obawy o uszkodzenie lub obciążenie włosów.

Takie działanie będzie wyjątkowo korzystne przy włosach farbowanych. Zastosowanie delikatnych silikonów przyczyni się do dłuższej ochrony koloru.

Emolienty, czy proteiny - które składniki powinny mieć szampony do mycia włosów farbowanych?

Podstawą prawidłowej pielęgnacji skóry i włosów jest zachowanie harmonii pomiędzy aplikowanymi składnikami. W przypadku włosów mówimy o równowadze PEH, czyli protein, emolentów i humektantów. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na ten temat, zajrzyj do naszego poprzedniego artykułu:

RÓWNOWAGA PEH W PIELĘGNACJI SKÓRY I WŁOSÓW

Jakie zadania mają poszczególne elementy?

  • Proteiny odpowiadają za budowę włosa. Uzupełniają braki w jego strukturze, dzięki czemu wzmacniają go i zwiększają elastyczność.
  • Emolienty tworzą na jego powierzchni tymczasową warstwę ochronną. Dbają o utrzymanie protein i humektantów wewnątrz włosa. Zapobiegają utracie nawilżenia i chronią przed czynnikami zewnętrznymi.
  • Humektanty wiążą wodę wewnątrz włosa. Dbają o jego prawidłowe nawilżenie i odżywienie.

W przypadku włosów farbowanych warto stosować kosmetyki zawierające dużą ilość emolientów. Działające jak warstwa ochronna, emolienty wpłyną na dłuższe utrzymanie się koloru. Dostępny w naszym sklepie

powstał na bazie organicznej oliwy z oliwek. Jest ona jednym z najlepszych, naturalnych emolientów. Dba o utrzymanie dobrej kondycji włosa, jednocześnie zachowując jego kolor. Szampon zawiera również olejek z awokado, będący skarbnicą składników odżywczych. Dzięki niemu włosy stają się lśniące, elastyczne i zdrowe.

Jako kolejny krok pielęgnacji warto sięgnąć po naturalne odzywki do włosów farbowanych. Wybierajmy te zawierające emolienty, np. w postaci wcześniej wspomnianej oliwki. Dodatkowo warto szukać produktów zawierających organiczny aloes. Pozwala on nawilżyć i wzmocnić włosy, nie wpływając na osłabienie koloru.

Nie zapominajmy jednak o stosowaniu produktów z dodatkiem protein i humektantów. Tylko zrównoważona pielęgnacja pozwoli nam osiągnąć zdrowe i piękne włosy.

Czy można stosować szampon z alkoholem do włosów farbowanych?

Alkohol to kolejny z demonizowanych składników kosmetycznych. Podobnie jak w przypadku silikonów, jego działanie zależy od rodzaju składnika. Nie każdy alkohol jest zły i nie każdy działa na skórę i włosy w negatywny sposób. Jego głównym zadaniem jest zmiękczanie skóry lub łuski włosa i ułatwienie przenikania innych, zawartych w kosmetyku składników odżywczych. Jeśli chcesz przeczytać więcej na temat roli alkoholu w kosmetykach, zapoznaj się z naszym poprzednim artykułem.:

ALKOHOL W KOSMETYKACH – JAKĄ ROLĘ PEŁNI?

Jak pielęgnować farbowane włosy?

Posiadając wiedzę na temat równowagi PEH możesz przejść do świadomego komponowania swojej pielęgnacji włosów. Jeśli twoim celem jest ochrona koloru, sięgnij po szampon z naturalnym emolientem. Stosuj go co 2-3 dni, w zależności od własnych preferencji.

Kolejnym krokiem jest zastosowanie lekkiej odżywki. Naturalne odżywki do włosów farbowanych pozwalają skutecznie zabezpieczyć kolor i zapobiec jego wypłukaniu.

Aby jeszcze lepiej zadbać o ten aspekt, warto wybrać styl pielęgnacji OMO. Polega on na ochronie włosów za pomocą odżywki jeszcze przed użyciem szamponu. Jak myć włosy metodą OMO?

  1. Nałóż na włosy lekką odżywką i równomiernie ją rozprowadź.
  2. Umyj włosy wybranym szamponem.
  3. Spłucz całość letnią wodą.
  4. Ponownie nałóż na włosy odżywkę – tradycyjną lub bez spłukiwania.

Taki zabieg pozwala najskuteczniej ochronić włosy przed wyblaknięciem i wysuszeniem. Dodatkowo raz w tygodniu warto zastosować wzmacniającą maskę z naturalnym składem. Tak skomponowana pielęgnacja gwarantuje długie utrzymanie wyraźnego i głębokiego koloru.

Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota January February March April May June July August September October November December